W tym sezonie podatkowym tysiące imigranckich rodzin będzie zaskoczonych faktem, że IRS wstrzyma ich zwrot podatku, a nawet nakaże dopłatę. Powodem jest wygasanie numerów identyfikacji podatkowej ITIN. Oto, co powinieneś na ten temat wiedzieć.

Co się dzieje?
Zgodnie z Ustawą PATH Act of 2015, amerykański urząd podatkowy (IRS) wprowadził istotne zmiany dotyczące programu ITIN. Numery identyfikacj podatkowej zaczynają stopniowo wygasać i należy je odnawiać.

Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że numery ITIN są używane do masowych oszustw podatkowych. Pojawiły się fałszywe deklaracje podatkowe i nienależne zwroty podatków. Przedsiębiorczy osobnicy wpisują sobie dzieci na utrzymaniu i dostają hojne kredyty podatkowe idące w miliardy dolarów rocznie. Inspektorat Departamentu Skarbu odkrył między innymi, że ponad 90 tys. wniosków o ITIN przyszło z dziesięciu identycznych adresów, a ponad $16 milionów dolarów zwrotów podatkowych było wpłaconych na dziesięć kont bankowych. To tylko szczyt góry lodowej. Departament Skarbu postanowił walczyć z nadużyciami i zarządził stopniowe wygasanie tych numerów i uważnie monitoruje ich odnawianie.

Przypomnienie
ITIN jest numerem identyfikacji podatkowej wydawany przez IRS dla osób, które nie są uprawnione do numeru Social Security (SSN), a mają w Stanach obowiązek podatkowy, albo są członkami rodziny amerykańskiego podatnika, np:

  • cudzoziemiec nierezydent zobowiązany do rozliczenia się z podatków, albo który złożył deklarację podatkową, by uzyskać zwrot przedpłaconych podatków.
  • cudzoziemcy zgłaszani jako współmałżonkowie na rozliczeniach.
  • cudzoziemiec nierezydent, który składa zeznanie podatkowe z małżonkiem – obywatelem lub rezydentem USA,
  • cudzoziemcy zgłaszani jako osoby będące na utrzymaniu na rozliczeniach podatkowych (np.dzieci podatnika).

Więcej o numerach ITIN, sposobach ubiegania się o nie, potrzebnych dokumentach dowiedzieć się można na www.irs.gov/pub/irs-pdf/p1915.pdf

Które numery wygasają
Od 1 stycznia 2017 r. straciły ważność numery ITIN, nie używane na federalnych deklaracjach podatkowych chociażby w jednym z ostatnich trzech lat (2013, 2014, i 2015).

Spośród numerów wydanych przed 2013 r. najpierw wygasają te, które mają w środku cyfry 78 i 79, na przykład 9XX-78-XXXX. Okres odnawiania ich rozpoczął się 1 października 2016 r., IRS wysłał do posiadaczy tych numerów listy, aby poinformować ich o konieczności odnowienia numeru i obowiązujących w tym zakresie procedurach. IRS nie ogłosił, które numery wygasną w kolejnych latach.
Pod koniec 2016 r. IRS porozsyłał do posiadaczy numerów podatkowych informacje o konieczności ich odnowienia.

Co się stanie z wygaśniętym numerem
Jeżeli złożyłeś podatkową deklarację z wygaśniętym numerem, to IRS ją przyjmie i poinformuje cię o konieczności odnowienia numeru i poda instrukcje. Unieważni jednak istnienie osoby na utrzymaniu mającej ten ITIN (dziecko, małżonka), unieważni odpisy i kredyty podatkowe, przeliczy podatki i poinformuje cię o podwyższonej należności. Nie dostaniesz zwrotu nadpłaconych podatków do czasu odnowienia numeru.

Wygaśnięcie ITIN może powiększyć należność podatkową nawet o tysięce dolarów, gdyż rodzina traci odpis na osoby będące na utrzymaniu, traci Child Tax Credit czy American Opportunity Tax Credit. Ażeby odzyskać te przywileje i dostać zwrot podatków, albo należności, trzeba ITIN odnowić.

Jak odnowić ITIN
ITIN odnawia się przy pomocy formularza W-7, który możesz pobrać z Internetu: www.irs.gov/pub/irs-pdf/fw7.pdf. Upewnij się, że jest to nowa wersja druku na 2016 r.. W prawym górnym rogu zakreśl „Renew an existing ITIN”. Stare wersje nie mają tej opcji. Jeżeli tego nie zrobisz, to IRS założy, że ubiegasz się o nowy numer, stwierdzi, że na dane nazwisko numer był już przyznany, i wniosek odrzuci. Zwróć uwagę na wymagane dokumenty identyfikacyjne wnioskodawcy, a szczególnie dzieci, bo zmieniły się wymagania.

Dzieciom bez SSN mieszkającym w Stanach można odnowić ITIN, ale wtedy, gdy mają odpowiednie dokumenty. Z wnioskiem o odnowienie ITIN należy bowiem posłać kopie ważnego paszportu dziecka z datą przekroczenia granicy. Oprócz tego, dla dziecka poniżej lat 6 trzeba posłać dokumenty medyczne, pokazujące imię i nazwisko dziecka, jego datę urodzenia, oraz adres i numer telefony lekarza. Od dziecka w wieku szkolnym (poniżej 18 lat) IRS domaga się dokumentów szkolnych (school records), a od dzieci powyżej 18 lat – dokumentów szkolnych, umowy najmu mieszkania, wyciągu z konta bankowego itp., pokazujących imię, nazwisko i adres. Pełne informacje są tu: www.irs.gov/instructions/iw7/ch01.html.

Dzieci bez numeru Social Security mieszkające w Polsce nie mogą być uznane za „dependents” na amerykańskim zeznaniu rodziców i nie przysługują na nie odpisy ani kredyty podatkowe.

Licencjonowane firmy rozliczające podatki (IRS Acceptance Agents) mogą poświadczyć autentyczność kopii dokumentów. Wraz z osobą, której numer wygasa, odnowić ITIN mogą wszyscy członkowie rodziny. Więcej w broszurze pt. Understanding Your IRS Individual Taxpayer Identification Number: www.irs.gov/pub/irs-pdf/p1915.pdf.

Co robić teraz
Jeżeli nie posługujesz się numerem ITIN w roku 2017, to teraz nie musisz robić nic.
Jeżeli posłałeś już deklarację podatkową z wygaśniętym numerem, to nie szkodzi. Szybko numer odnów zgodnie z instrukcjami powyżej. Po kilku tygodniach dostaniesz dopowiedź – pismo CP565, Confirmation of your Individual Taxpayer Identification Number.

W międzyczasie IRS otrzyma twoją podatkową deklarację i dostrzeże wygaśnięty numer, więc przyśle ci list informujący cię o powiększonej należności podatkowej. Wtedy odpisz, załączając pismo CP565 o odnowieniu numeru. IRS powinien przywrócić ci należne odpisy, kredyty, zwrócić nadpłacone podatki i wyjaśnić to listownie.

Sprawę możesz załatwić sam albo przy pomocy specjalisty podatkowego. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie amerykańskiego urzędu podatkowego IRS.gov.

Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek o profilu finansowym i konsumenckim, m.in. „Jak oszczędzać na podatkach” i “Podręcznik właściciela domu“.
www.poradniksukces.com